Regulamin adopcji zwierząt ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Tomaszowie Mazowieckim
Adoptując psa lub kota pamiętaj, że posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemności, ale przede wszystkim obowiązek. Codzienne spacery, karmienie oraz wizyty w prywatnych gabinetach weterynaryjnych. Jeśli marzysz o tym, by adoptować psa ze schroniska, pamiętaj,że to żywe stworzenie, któremu należy się opieka i poszanowanie.
Kieruj się przede wszystkim charakterem, a nie wyglądem.
Adoptuj świadomie i odpowiedzialnie. Nie decyduj się pod wpływem chwili.
Przemyśl dokładnie tę decyzję czy:
- twój styl życia pozwala na opiekę nad zwierzęciem
- dysponujesz warunkami odpowiednimi dla zwierzęcia
- czy inni domownicy wyrażają zgodę
- kto się nim zajmie, jeśli wyjedziesz na wakacje lub zachorujesz
- czy twoja sytuacja materialna pozwala na prawidłową opiekę nad zwierzęciem (odpowiednia karma, szczepienia, leczenie, badania okresowe, ochrona przeciw kleszczom)
Krok pierwszy
Wybór podopiecznego
Pomoże w nim pracownik Schroniska lub wolontariusze. Możesz w tym celu przyjechać na miejsce i wybrać zwierzaka albo przejrzeć ogłoszenia zwierząt do adopcji na portalach społecznościowych i skontaktować się z nami. Postaramy się dobrać odpowiedniego dla Ciebie psa czy kota, udzielimy rad oraz wszelkich informacji.
Krok drugi
Wypełnienie ankiety przedadopcyjnej
Gdy dokonasz wyboru odpowiedniego dla siebie zwierzaka, następnie poprosimy Cię o wypełnienie ankiety przed adopcyjnej, na podstawie której odbędzie się wizyta przed adopcyjna. Na takiej wizycie sprawdzamy w jakich warunkach będzie mieszkał nasz podopieczny. Jeśli chodzi o psa to najważniejsze dla nas jest aby miał ciepły kąt, najlepiej aby mieszkał w domu/mieszkaniu, miał kontakt z człowiekiem, czyli Tobą przyszłym opiekunem i przyjacielem na resztę jego dnia. Należy zapewnić wszystkie odpowiednia narzędzia do prawidłowego bytowania zwierzaka czyli miskę z czystą woda do picia, dobrej jakości karmę, legowisko oraz zabawki. Istotne jest aby odpowiednia dobrać również obroże, szelki, smycz oraz adresatkę.
Natomiast na wizycie przed adopcyjnej dotyczącej kota ważne dla nas jest aby kot był kotem niewychodzącym, aby okna i balkon były zabezpieczone tak,żeby kot np. nie spadł, nie utknął w oknie uchylnym lub nie skoczył za lecącym ptakiem z balkonu. Koty mogą z powodzeniem przystosować się do życia w domu, bez wychodzenia na zewnątrz. Zapewniając kotu interaktywne otoczenie w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją i żywieniem, można sprawić, że jego życie w domu będzie równie ekscytujące i ciekawe, co na zewnątrz. Najważniejsze, ze będzie bezpieczny. Oczywiście nie tylko zabezpieczania okien czy balkonu są ważne. Istotne jest aby kot posiadał drapak. Potrzeba drapania jest związana z naturalnym zachowaniem, którym kot znaczy teren. Poprzez drapanie koty sygnalizują, gdzie jest ich terytorium, jednocześnie zostawiając na nich swój zapach. Co więcej, poprzez drapanie koty pozbywają się przerośniętego pazura. Następną bardzo istotną rzeczą jest kuweta oraz miski na jedzenie i wodę oraz transporter/torba/koszyk dla kota. Ważne jest aby karma była dobrej jakości.
Od tych wszystkich czynników zależy zdrowie fizyczne jak i psychiczne Twojego pupila.
Krok trzeci
Spacer zapoznawczy z psem
Spacer zapoznawczy z psem to spotkania z wybranym psem – z udziałem pracownika Schroniska lub wolontariusza. Każdy pies jest inny, ma inny temperament i charakter. Inaczej pies zachowuje się w boksie Schroniskowym, inaczej na spacerze a jeszcze inaczej może się zachowywać w domu gdy poczuje się już bezpiecznie i pewnie. Pamiętaj, że jeden spacer to może być mało, żeby poznać psa, który powinien pasować do jego przyszłego opiekuna. Ponadto kilka takich spotkań pozwoli wam się lepiej poznać i zmniejszy ogromny stres psa związany choćby ze zmianą otoczenia.
Krok czwarty
Umowa adopcyjna
Ostatecznym krokiem przed adopcją psa ze schroniska będzie zawarcie umowy adopcyjnej. Umowa ma charakter cywilno-prawny i od tego momentu ponosisz odpowiedzialność za zaadoptowane zwierzę. Należy też pamiętać, że możemy się kontaktować z właścicielem w sprawie wizyty po adopcyjnej .